Ze života vědkyň

O co jde?

Neformální a přátelské setkání, které organizujeme pod záštitou mezinárodní výzvy IUPAC global women´s breakfast. Toto setkání je tak jedním z mnoha, které se po celém světě konají na podporu rovných příležitostí.

Na setkání promluví 5 českých vědkyň, které budou ve svých příspěvcích mimo jiné odpovídat na tyto otázky:čočky

Jaká byla Vaše kariérní cesta? Jakému odbornému tématu se věnujete?

Dělala byste všechno podstatné ve Vašem pracovním životě stejně (i s ohledem na osobní život)?

Jak zvládáte udržovat rovnováhu mezi soukromým a pracovním životem?

Máte-li děti, jak jste prakticky zajišťovala péči o ně?chemikálie

 

Kdy a kde?

chemikálie

kalendář   únor 2026

místo   Ústav analytické chemie AV ČR, v. v. i. (Veveří 967/97, Brno)

internet    Možnost online připojení přes ZOOM

 

Pro koho je akce určena?

Obecným cílem akce je podpořit zvýšení empatie ve společnosti a zároveň vytvořit podpůrnou atmosféru pro ženy, které se nachází v komplikovaném kariérním období. Jako mluvčí tak zde sice vystupují ženy, ale akce je určená pro všechna pohlaví.

Na akci se není nutné registrovat.

Drobné občerstvení zajištěno.

 

 

Logaiupac logologo-blue

 

Co je naší motivací?

V roce 2015 vyhlásila Organizace spojených národů (OSN) 11. února jako tzv. Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, aby tak napomohla dosáhnout jednomu z cílů udržitelného rozvoje – genderové rovnosti. Genderová rovnost mimo jiné zahrnuje i rovný přístup ke vzdělání, vědě a technologiím. Bohužel statistické údaje ukazují, že nízké zastoupení žen ve vědě a výzkumu je celosvětové a dlouhodobé. Český statistický úřad (ČSÚ) uvádí, že v České republice je na pozici výzkumných pracovnic přibližně 27 % a je tak lehce pod přibližným celosvětovým průměrem (30 %). Není bez zajímavosti, že toto procentuální zastoupení se v ČR za posledních 10 let nezměnilo.

Česká republika se tak řadí na zadní příčky v zastoupení žen ve vědě ze všech zemí Evropské unie. Tento údaj je o to více varovnější, propojíme-li ho s informací, že přibližně polovinu absolventů doktorandských přírodovědných oborů tvoří ženy. Potenciály a talenty žen, které se rozhodnou svou kvalifikaci dále nerozvíjet ve vědě a výzkumu, se tak ztrácí převážně v období po dokončení doktorátu.

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě má za úkol připomínat zásadní úlohu žen ve vědeckém světě a podpořit je v zapojení do výzkumné činnosti.