Historie

Historie Ústavu analytické chemie AV ČR, v. v. i., začíná v roce 1956, kdy byla zřízena Laboratoř pro analýzu plynů převedením malé výzkumné skupiny z Ústavu pro výzkum ropy v Brně do bývalé Československé akademie věd. Založení laboratoře bylo z velké části umožněno předvídavostí Františka Šorma, v té době vědeckého tajemníka Československé akademie věd.

Vedoucím původní výzkumné skupiny se stal Jaroslav Janák, který byl až do roku 1980 prvním ředitelem ústavu. Pod jeho vedením získal ústav široké mezinárodní uznání.
Od roku 1956 se ústav rozrůstal jak v oblasti personální, tak i výzkumné. Nárůst byl poznamenán několika formálními milníky, z nichž posledním bylo zřízení Ústavu analytické chemie Akademie věd ČR v roce 1992. Původní předměty vědeckého zájmu -  analýza plynu a plynová chromatografie - byly doplněny o kapalinovou chromatografii a elektromigrační metody.

 

Postupně se oblast vědeckého zájmu zaměřila také na problematiku field-flow frakcionace,  superkritickou fluidní chromatografii a extrakci a na vybrané specifické techniky environmentální analytické chemie. Historie ústavu těží z rozsáhlého „křížového opylování“ mezi jednotlivými výzkumnými týmy a tématy. Zejména to platí pro navrhování a vývoj laboratorních přístrojů a nástrojů pro analytické separace a „spojky“ mezi separační metodou a detekční technikou.

V roce 1991 se ústav přestěhoval do nových a větších prostor, které nabízely lepší podmínky pro moderní výzkum.

V roce 1992 došlo v důsledku rozpočtových omezení k výraznému snížení počtu zaměstnanců Akademie věd ČR. V důsledku toho byly zrušeny některé ústavy Akademie, včetně bývalého Ústavu jaderné biologie a radiochemie v Praze. Výzkumná skupina stopové anorganické analýzy z tohoto ústavu se však stala samostatným pracovištěm Ústavu analytické chemie. Tato akce znamenala významnou změnu v rozsahu vědeckého programu ústavu a doplnila některé vybrané metody atomové spektrometrie do bývalého programu ústavu, který se do té doby zabýval výhradně analytickými separacemi.

Mezi nejnovější témata, která obohatila výzkumný program ústavu, patří aplikace hmotnostní spektrometrie a založení dvou nových výzkumných skupin v roce 2001 zaměřených na miniaturizovanou instrumentaci a proteomiku se zaměřením na aplikace hmotnostní spektrometrie. V roce 2010 se obě oddělení sloučila do oddělení bioanalytické instrumentace.

V současné době se úsilí všech pěti oddělení (oddělení bioanalytické instrumentace, elektromigračních metod, separací v tekutých fázích, analytické chemie životního prostředí a stopové prvkové analýzy) zaměřuje na využití analytické chemie v nejrůznějších oblastech vědy a techniky, včetně medicíny, ochrany životního prostředí, výroby potravin, a na vysoce čisté materiály.

Zabýváme se vývojem teoretických východisek, aplikací a instrumentací separačních a spektroskopických metod analytické chemie. Vlastní technologie umožňují výrobu a charakterizaci mikrofluidik a nanomateriálů. Specifickou částí našeho výzkumu jsou  metody využívající elektrické pole, sorpci, proudění tekutin, silové pole, chemickou reakci a jejich kombinace, které jsou hnací silou separací.
Spektroskopická oblast výzkumu zahrnuje hmotnostní spektrometrii, atomovou spektroskopii a vývoj optických spektroskopických technik a jejich použití v separačních metodách. Teoretická východiska jsou důležitým a neoddělitelným vedlejším produktem a poskytují také nové a originální znalosti použitelné v jiných vědních oborech, především v biochemii a ve fyzikální chemii.